KİTAPLARIM

Martı Jonathan Livingston-Richard Bach

Martı Jonathan’ı okuyanlarınız vardır elbet. Ben okuyalı yıllar oldu ama yazmak istedim bu kitapla ilgili yeniden. Hatırlamak için neler başarabileceğimizi.

Martıların çoğu beslenmeleri için gerekli olandan fazlasını öğrenmezler.Onlar için uçuşun anlamı besine ulaşıp kıyıya dönmektir.’ der bir cümlesinde..Fakat, Jonathan yapabileceğinden fazlasını yapmak ister.Aslında bir çok insanın imkanı varken yapamadığını..

“Yaşamak için ne çok neden var! Balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz, uçmayı öğrenebiliriz.”

Kim olduğunu, istediğinde neler yapabileceğini anlatan kısa bir öykü. Hayattan almak istediğiniz bir ders varsa ya da sadece bir martı severseniz okumanız gereken bir kitap..Şiddetle önerilir.

Ne zaman bir yerde martı sesi duysam takip ederim o sesi..Jonathan’ın mücadelesi, azmi gelir aklıma. Sadece bir martı iken, daha fazlasını hedefler. Sen kimsin peki? Sadece olduğun sen mi, yoksa daha fazlası mı var içinde? Neler yapabileceğini, şuan olduğundan daha fazlası olabileceğini düşündün mü? Bunun için ne kadar mücadele ediyorsun peki? Yoksa sen de kabul mü ettin martılar gibi sadece sana dayatılan olmayı?

Bu sorular size değil, en çok da kendime ! Haydi silkelen o halde, neler yapabileceğini düşün, içindeki yeteneği, gücü ve en önemlisi kendisi fark et!

Şimdi martıların sesini dinle, takip et o sesi. Seni alıp dosdoğru denize götürür..En huzurlu yer bildiğimiz.. O zaman derin nefes alıp, başla kendini fark etmeye. Geç değil, hiç değil hem de..

2 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir