HAYATA DAİR

Şu ‘Kısmet’ Ne Kurtarıcı Bir Kelimedir Öyle..

Şu ‘kısmet’ ne kurtarıcı bir kelime öyle. Tüm planların, tüm hayallerin, tüm temennilerin ortasına atıveriyorsun hoop bitti gitti işte. Üzerine türlü türlü konuşmaya gerek yok.
Hayatı benim gibi her detayı planlayarak, olmazları oldurmaya çalışarak, tüm şartları zorlayarak, kaderi- kısmeti dikkate almadan yaşayanlardansanız geçmiş olsun. Ee anlıyorum haliyle sizleri de. Bu kadar zorlama, yapma dediklerinde cevabım; ‘başka türlü nasıl yaşanır bilmiyorum ki’ oluyordu.
Ama hayat bu. Bir güzel zaaflarımızdan yakalayıp sallayıveriyor bir anda. Ee ben de ders aldım, azıcık değişmeye başladım sayılır.(Çok azıcık sanki🙈)
Ben de artık bir konuda zorlandığımda ‘kısmet’ diyorum. Ben mücadele ederim, kısmet değilse olmayabilir. Mücadele etmem, uğraşmam bile aa bir de bakmışım ki gerçek olmuş. Oysa ki, şuana kadar hayatımda elde ettiğim her şeyi büyük mücadeleler, uğraşlar sonucunda, hiç de şansa olmayan koşullarda elde ettim. Ötesi hiç olmadı. Ama yoruldum ben de, pes etmemekten, uzun uzun mücadelelere girişip, kendimi harcamaktan yoruldum.
Hani geçenler de demiştim ya ‘yokuş aşağı bıraktım kendimi gidiyorum ya bir yere toslayacağım ya da gideceğim yere varacağım’ diye. Heh işte aynen öyle, sal kendini. Ben saldım gidiyorum.
İşte ben akışına bırakmayı tercih ettiğimden beri benim söküp almama gerek olmadan karşıma çıkıyor her şey. Mesela ben işi bıraktıktan sonra iş aramadım hiç, başvuru falan zaten yapmadım. Tatile çıktım, gezdim, hobilerime zaman ayırdım, kocama biraz yardım ettim (ondan da istifa ettim tabi🙈). Zaten bunları yapacaktım bir süre kendime öyle söz vermiştim istifa etmeden önce. İş aramama rağmen bir sürü iş-ki bir çoğu çok güzel pozisyonlar hoop geldi beni buldu. Bir çoğunu sektörden dolayı eledim, gözümü globallere diktim. N’apalım onlar daha kadir kıymet biliyorlar.
Olsun isteyebileceğim işe de çok büyük beklentiler yatırmadım, hayaller kurmadım. Olursa iyi olur, olmazsa da kısmet dedim. Ben dedim bunları düşünün ben! 🙈 Sonra duydum ki favori adaylardan olmuşum, enerjimi karşı tarafa geçirip, kendimi ifade etmişim tam da olması gerektiği şekilde. Tabi ki daha devam ediyor süreçler, yine ‘kısmet’ diyorum sadece.
Sadece iş değil, çözülsün istediğim, kördüğüm olan bir çok düğüm de çözüldü sanki hayatımda ben akışına bıraktığımdan beri. ‘Aman zaten olacağı varsa her koşulda olur, olmayacaksa ben naparsam yapıyım olmaz’ dedim durdum. Kendimi yormadım.
Ben işte başka türlü yaşamayı öğreniyorum son zamanlar. Tam bir tembel işi bu düşünce ama onu da fark etmedim sanmayın. Hiiç yormuyorsunuz kendinizi. Olacağı varsa olur deyip, kenara çekiliyorsunuz. Zaten tembelleştim ben de şu vakitler azıcık. Aman dozu kaçmasın da 🙂
O yüzden diyorum ki, bir süre tüm bildiğiniz yaşam tarzını unutun ve kendinizi zamanın akışına bırakın. Elbet yolunuz bir yere çıkacaktır. Kim bilir belki de o yer gerçekten ulaşmak istediğiniz yerdir ✌🏼

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir